15 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić przed trzydziestką

Okres, w którym ma się 'naście lat jest dla wieku osób najlepszym okresem życia. Ciągła beztroska, zero pracy i obowiązków. Jednak dopiero niedawno zdałam sobie sprawę, że najlepszy okres mojego życia rozpoczął się dopiero po skończeniu dwudziestu lat. Gdybym mogła to w skrócie opisać, użyłabym zdecydowanie słów: bezkres możliwości. Oczywiście i te lata przeminą tak szybko, że nawet nie zdamy sobie z tego sprawy. Dlatego warto zdecydować się na niektóre rzeczy właśnie teraz, póki jeszcze można, aby później nie było czego żałować :)1. Podróż za granicę. Znam wielu ludzi starszych ode mnie (w tym właśnie po 30), które NIGDY w życiu nie były za granicą. Sama do niedawna należałam do takich osób. Dopiero pierwsze zagraniczne wakacje otworzyły mi umysł na to, co mnie omija i jak piękny jest świat. Na prawdę, nie warto marnować życia nie zaznając piękna świata. Otworzyć się na inne kultury, inny styl życia, wyjść poza swoją utartą strefę komfortu. Zwłaszcza, jeśli wyjeżdża się gdzieś, gdzie nie zna się języka - to dopiero przygoda! Sama mam koleżankę, która podczas urlopu w Hiszpanii, nie znając ani hiszpańskiego, ani angielskiego dogadała się z cudzoziemcami lepiej, niż osoba znająca w podstawach rodzimy język ;)2. Nauczyć się pływać. Oczywiście jeśli nie potrafisz. Ja dla przykładu nie potrafię, co jest dla mnie bardzo irytujące. Dlatego też postawiłam sobie to za cel - bardzo trudny cel ze względu na paniczny lęk do głębokiej wody.


3. Przebiec 5 kilometrów. Często natrafiam na motywujące obrazki z tekstem: "Czasami największy ciężar jaki musisz podnieść to Twój własny tyłek z kanapy". Jako tancerka pole dance nie sposób mi się z tym nie zgodzić. Ba, nigdy nie przyszło mi w życiu podnieść czegoś tak ciężkiego jak mój własny tyłek. W okresie letnio-jesiennym uzupełnieniem treningów było dla mnie bieganie. Dopiero wówczas zdałam sobie sprawę, że przebiegnięcie 5 kilometrów to wcale nie jest wyczyn dla atlety, a odległość którą każdy z nas jest w stanie bez problemu pokonać. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i wytrwałość. Małymi kroczkami, do celu.4. Zrobić coś co Cię przeraża. O właśnie. Jeszcze do niedawna byłam osobą, która połowy rzeczy w życiu się nie podjęła, bo najzwyczajniej w świecie się bała. Prosty przykład? 4 lata wzbraniałam się od jeżdżenia na nartach/desce - bo NA PEWNO się połamię. W tym roku coś się zmieniło i podjęłam się wyzwania. Jaki efekt? Nie dość że wróciłam ze stoku w jednym kawałku, nauczyłąm się śmigać na desce po godzinie (!) to jeszcze byłam chyba najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Ale moje przerażenie, kiedy wyjeżdżałam kolejką na górę było ogromne. Gdy stanęłam z zapiętymi butami i przyszło mi pierwszy raz się poruszyć - nie miej. Nic tak nie satysfakcjonuje jak pokonywanie własnych lęków.


5. Wyruszyć w podróż samochodem. Chciałabym, chciałabym, chciałabym <3 Ale wpierw prawo jazdy... Oczywiście, wygodniej jest podróżować samolotem, busem, pociągiem... Ale podroż samochodem ma swój klimat i swoje plusy. Zwłaszcza, że lecąc godzinę samolotem do miejsca destynacji omijają Cię przepiękne widoki, które masz możliwość zobaczyć podróżując autem.6. Zaangażować się w akcję. WOŚP? Schronisko? Wolontariat? Nic tak nie buduje osobowości jak bezinteresowna pomoc niesiona innym. Tak na prawdę nic to nie kosztuje, a można zyskać wiele cennego doświadczenia.


7. Naucz się grać na jakimś instrumencie. Nie musisz od razu stawać się wirtuozem gitary i fantastycznym pianistą. Nauka gry na instrumencie świetnie wpłynie na Twój umysł, pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Kto wie jakie ukryte talenty w nas drzemią? Ja dla przykładu dwa razy podchodziłam do nauki gry na gitarze. Niestety nie mam dość podzielnej uwagi, aby móc jednocześnie łapać chwyty, odpowiednio bić i jeszcze przy okazji coś nucić :)8. Kup bilet na pierwszy lepszy lot. Niekoniecznie chodzi tu o czas (przecież w tym wieku przy pracy trzeba wcześniej zaplanować urlop czasowo), ale raczej o miejsce docelowe. Akurat w trakcie Twojego urlopu jest tani lot w ciekawe, mało znane miejsce? Warto spróbować! Przecież w każdym miejscu znajdzie się coś ciekawego do zobaczenia. Niekoniecznie trzeba jeździć tam gdzie wszyscy, bo to akurat na czasie :)9. Naucz się języka obcego. W dzisiejszych czasach prawie każdy zna jakiś język obcy. W większości angielski/niemiecki. Ale gdyby tak podjąć się nauki jakiegoś innego, kompletnie odjechanego? Arabski, grecki, chiński? Ja na przykład od paru miesięcy podjęłam się nauki francuskiego. Język niezwykle ciężki, ale jaki piękny :)10. Zrób swoją własną kapsułę czasu. Kiedy przekroczysz magiczny próg 30 na pewno to docenisz. Otwierając takie pudełko na pewno zakręci się łezka w oku na niektóre wspomnienia. 11. Stwórz własny scrapbookowy pamiętnik. Zamknij w nim najlepsze wspomnienia, drobiazgi z nimi związane. Kiedyś przeglądając je będziesz w stanie w pełni oddać się wspomnieniom.12. Wypróbuj nowy środek transportu. Sama znam dla przykładu wiele osób, które jak do tej pory nigdy w życiu nie leciały samolotem. W tym ja włącznie. Koniecznie jest to rzecz, której chcę spróbować :)13. Kąpiel nago. Z przyjaciółki, z partnerem, samemu, w dzień, w nocy, o zachodzie słońca. Tak aby to zapamiętać :)14. Zacznij żyć na swoim. Kiedyś niestety trzeba odciąć pępowinę. I nie ważne jak dobre obiadki robi mama, że tata zapłaci rachunek, albo ktoś dorzuci się gdy wypłaty braknie. Bycie uzaleznionym od rodziców w wieku dwudziestu-kilku lat jest zdecydowanie passe.15. Wyznacz sobie cele i je zrealizuj! Czy muszę tę myśl rozwijać? :) Chyba nie ;)

Kategorie:

Podziel się:

8 komentarze

 1. No ja chyba niestety nigdy nie nauczę się pływać :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe propozycje :) Czemu by i nie spróbować ? Trochę czasu jeszcze mam do 30 :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post! Inspirujący a takie lubię najbardziej:) Najważniejsze aby mieć swoje cele, wtedy nie jest się takim pustym człowieczkiem żyjącym z dnia na dzień...

  OdpowiedzUsuń
 4. haha zaszalałaś z tymi rzeczami :-) 4 lata mi na to wszystko zostało :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Teraz poczułam się jak dinozaur.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam podobne marzenia. Podróże, kąpiele nago itd :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Minął mój czas, ale niektórych propozycji nie spełniłam i wcale nie chce.

  OdpowiedzUsuń