Chorwacka majówka Dzień 1 - Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jak tam moi drodzy minął wam długi majówkowy weekend? Mi udało się zrealizować jeden z moich małych celów i dotarłam aż na bajeczną Chorwację ;) 4 dni błogiego lenistwa, które w najbliższych dniach tutaj zrelacjonuję. Chorwacja to zdecydowanie moje najukochańsze miejsce na ziemi. Co prawda nie zwiedziłam ich jakoś wybitnie dużo, ale ten kraj ma zdecydowanie coś w sobie, co wprawia mnie w absolutny zachwyt. Dlatego też to już mój trzeci rok przygody z tym pięknym miejscem <3

Dzień pierwszy przeznaczyliśmy na zwiedzenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Park ten położony jest w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Składa się z 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.
Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior – tzw. Górne Jeziora (chorw. Gornja jezera) i Dolne Jeziora (chorw. Donja jezera). Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, wśród których wyróżniają się potoki Crna rijeka i Bijela rijeka. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, których naliczono tutaj ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów.

Na miejscu byliśmy już o 6 rano, co dało nam możliwość przespania się jeszcze przed otwarciem parku. Samo zwiedzanie zajęło nam około 5 godzin. Park zachwyca pięknymi, kaskadowymi wodospadami i alejkami. Trafiliśmy akurat na dość mglistą pogodę, ale zdjęcia wykonane we mgle są oszałamiające ;) Same jeziora marzyły mi się już od dawna i w końcu udało mi się je zobaczyć na żywo. Zdecydowanie jest to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc na Chorwacji.

Po południu, po dalszej podróży udało się nam dotrzeć do naszej miejscowości, czyli Omišalj na wyspie Krk. A dalszy ciąg już wkrótce... ;)


Kategorie:

Podziel się:

8 komentarze

 1. Śliczne miejsce i zdjęcia :)

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Majówka pewnie bardzo udana :) Piękne widoki :)

  http://garderobelove.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepięknie tam!! Kiedyś się tam pojawię ;)
  olusiek-blog.blogspot.com- klik!

  OdpowiedzUsuń
 4. Stunning photos!! :)

  http://julesonthemoon.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 5. Stunning pictures from such a wonderful place! I visited when I was in high-school, wish I had taken such awesome pictures.

  xo
  www.carinavardie.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Hi! It's our beginning on blogspot - so enjoy :)

  ›woytowicz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń